Termeni de referință pentru contractarea unei companii sociologice sau grup de experți/te sociologi pentru realizarea unui studiu despre cunoștințele, atitudinile și practicile populației din raioanele Comrat, Ceadîr-Lunga, Vulcănești și Taraclia cu privire la sursele de informare și atitudinea vis a vis de egalitatea de gen și rolul femeilor în viața publică

Context

IVC a lansat, în luna octombrie 2025, proiectul „Împuternicirea oamenilor și a comunităților pentru o coeziune socială mai puternică”, finanțat printr-un grant oferit de Institutul pentru Raportarea Războiului și Păcii (IWPR), cu sprijinul Guvernului Regatului Unit. 

Scopul proiectului este să consolideze coeziunea socială prin capacitarea femeilor și tinerilor prin consolidarea rezilienței comunității la discursul instigator la ură, dezinformare și amenințări externe. Proiectul propune să realizeze un studiu pentru a determina, care sunt cunoștințele, atitudinile și practicile femeilor și bărbaților de diferite vârste (KAP study) pentru a cartografia modul în care diferite grupuri accesează informații și au încredere în ele, și pentru a identifica lacunele și vulnerabilitățile care permit răspândirea narațiunilor false și care slăbesc coeziunea comunităților. Folosind rezultatele acestui studiu, AO „Institutum Virtutes Civilis” va oferi servicii de consolidare a capacităților pentru femei și tineri (alfabetizare media, contra-discurs, siguranță digitală, organizare comunitară, egalitate de gen) și va finanța inițiative locale specifice și incluzive care abordează direct rezultatele identificate de studiu.

Descrierea sarcinii

AO „Institutum Virtutes Civilis”  va contracta o companie sociologică / un grup de experți/te în sociologie (în continuare, prestator de serviciu) pentru realizarea unui studiu al cunoștințelor, atitudinilor și practicilor (KAP study).

Studiu va cuprinde efectuarea unei analize cuprinzătoare a contextului în care se realizează proiectul pentru:

  • înțelegerea tensiunilor sociale și politice existente în regiune;
  • identificarea potențialilor factori/subiecte declanșatori/re de conflicte în cadrul comunităților țintă;
  • evaluarea percepției populației cu privire la credibilitatea surselor de informare; accesul persoanelor la informație; sursele preferate de informare; încrederea în sursele de informare, practicile de informare și cunoștințele despre riscuri de dezinformare;
  • înțelegerea narațiunilor predominante din jurul discursului instigator la ură și al dezinformării;
  • înțelegerea normelor și stereotipurilor de gen.

Studiul va fi realizat pe un eșantion ≥250 de locuitori și va asigura reprezentarea diferitelor grupe de vârstă, gen, profesii, etnii, statut social din cadrul comunităților a 4 raioane țintă. Studiul va cartografia modul în care diferite grupuri accesează și au încredere în informații pentru a identifica lacunele și vulnerabilitățile care permit răspândirea narațiunilor false și slăbesc coeziunea.

Prestatorul de servicii va colecta datele și va analiza cunoștințele, atitudinea si practicile femeilor și bărbaților de diferite vârste, din mediul rural precum și din cel urban, din raioanele  Comrat, Ceadîr Lunga, Vulcănești și Taraclia cu privire la  accesul persoanelor la informație; sursele preferate de informare; încrederea în sursele de informare, practicile de informare și cunoștințele despre riscuri de dezinformare. În același timp, vor fi analizate și cunoștințele, atitudinile și practicile populației cu privire la recunoașterea narațiunilor false; recunoașterea discursului de ură; subiecte declanșatoare de conflicte;  factorii care din punctul de vedere personal al persoanei intervievate ar putea declanșa tensiunile în societate; reziliența oamenilor la dezinformare, gradul coeziunii sociale, precum și cunoștințe, atitudini,  practici în domeniul egalității de gen și rolului femei în viața publică.

Livrabilele studiului:

1. Metodologia agreată cu Beneficiarul: Acest document va detalia abordările și tehnicile folosite pentru realizarea studiului, inclusiv designul cercetării, selecția eșantionului, și instrumentele de colectare a datelor, cum ar fi chestionarele și focus grupuri. Va reflecta orice ajustări făcute în colaborare cu beneficiarul studiului pentru a asigura că, studiul este adaptat nevoilor și obiectivelor specificate. Metodologia va include si descrierea controlului calității și eliminarea/diminuarea potențialelor riscuri ce pot apărea în procesul de realizare a studiului. 

2. Versiunile Finale ale Instrumentelor de Cercetare: Acestea pot include chestionare, ghiduri de interviu, sau alte instrumente utilizate pentru colectarea datelor. Aceste instrumente vor fi optimizate pentru a asigura colectarea eficientă și precisă a informațiilor relevante pentru obiectivele studiului.

3. Baza de Date cu Rezultatele Exhaustive ale Exercițiului de Colectare a Datelor: Aceasta va cuprinde toate datele colectate în cadrul studiului, prezentate într-un format structurat și accesibil. Baza de date va fi esențială pentru analiza detaliată a datelor și pentru extragerea de înțelesuri și tendințe relevante.

4. Studiul cu analiza finală: Acesta va fi documentul principal al livrabilului, prezentând analiza și interpretarea datelor colectate. Studiul va evidenția tendințele în cunoștințele, atitudinea și practicile femeilor si bărbaților din raioanele pilot, precum si tendințele pe diferite categorii de vârste de la 18+. Va include, de asemenea, concluzii, recomandări și posibile direcții de acțiune bazate pe descoperirile studiului. Studiul va fi elaborat în limbile română și rusă.

Aspecte tehnice ale procesului de implementare a sarcinii

Studiul va fi efectuat în raioanele Comrat, Ceadîr Lunga, Vulcănești și Taraclia. Măsurările realizate vor cuprinde un eșantion reprezentativ al populației, cu marja de eroare de 3 – 5%.

În procesul de colectare a datelor pentru studiul sociologic, alegerea respondentului va fi ghidată de un pas statistic riguros, asigurând reprezentativitatea și acuratețea eșantionului. Această metodă va fi aplicată în locațiile centrale alese din fiecare localitate, garantând o distribuție echilibrată și obiectivă a respondenților.

Procesul de selecție va urma criterii statistice precise, asigurându-se că fiecare respondent este ales în mod aleatoriu, dar în același timp respectând structura demografică a fiecărei regiuni și păstrându-se reprezentativitatea de sex și vârstă. Prin acest proces, studiul va putea oferi o imagine fidelă și echilibrată a cunoștințelor, atitudinilor și practicilor  populației din raioanele țintă. Datele vor fi colectate prin chestionare și focus grupuri.

Calendar

  1. Elaborarea metodologiei si coordonarea cu Beneficiarul – până pe 31 octombrie 2025;
  2. Colectarea și Analiza Datelor- până pe 30 noiembrie 2025 ;
  3. Elaborarea și Livrarea Studiului in limba română și rusă: până pe 15 decembrie 2025.Raportul final, care include concluzii și recomandări, va fi finalizat și prezentat beneficiarului până la data de 20 decembrie 2025.

Cerințe pentru aplicare la concurs

Persoanele juridice interesate urmează să depună dosarul pentru concurs, care vor conține următoarele materiale:

  1. Oferta tehnică care va cuprinde :
  2. Extrasul din Registrul de stat cu confirmarea înregistrării companiei
  3. Descrierea metodologia de evaluare a cunoștințelor, atitudinilor și practicilor populației (procedee de eșantionare, metodele de colectare și analiză a datelor / informațiilor  conform cerințelor specifice menționate  în termenii de referință)
  4. Graficul activităților
  5. Profilul companiei, cu menționarea cercetărilor sociologice relevante sarcinii descrise în acești termeni de referință;
  6. Datele de contact pentru  2 referințe (beneficiari anteriori) – număr de telefon, adresă electronică;

Oferta Financiară  prezentată în MDL structurată pe următoarele linii de costuri:

1) elaborarea metodologiei de evaluare;

2) colectarea datelor;

3) analiza datelor și prezentarea studiului.

Persoanele fizice (experți în sociologie) interesate urmează să depună dosarul pentru concurs, care vor conține următoarele materiale:

  1. Oferta tehnică care va cuprinde :
  2. Metodologia de evaluare a cunoștințelor, atitudinilor și practicilor populației (procedee de eșantionare, metodele de colectare și analiză a datelor / informațiilor  conform cerințelor specifice menționate  în termenii de referință)
  3. Graficul activităților
  4. CV-urile echipei de consultanți/experți care vor fi implicați în elaborarea studiului cu menționarea cercetărilor sociologice relevante sarcinii descrise în acești termeni de referință;
  5. Datele de contact pentru  2 referințe (beneficiari anteriori) – număr de telefon, adresă electronică;
  • Oferta Financiară  prezentată de persoane fizice, trebuie să reflecte suma totală în MDL (onorariul in valoare netă+ fondul social 24%+ asigurarea medicală 9%+ impozitul pe venit 12%) structurată pe următoarele linii de costuri:
  • elaborarea metodologiei de evaluare;
  • colectarea datelor;
  • analiza datelor și prezentarea studiului.

Evaluarea ofertelor

Vor fi supuse procesului de evaluare doar dosarele complete (ofertă tehnică și ofertă financiară), depuse până la termenul limită indicat.

Dosarele incomplete și/sau depuse după expirarea termenului limită nu vor fi considerate.

Criteriile de evaluare

Ofertele vor fi evaluate în baza următoarelor criterii:

CriteriiPunctaj maximal
Experiență în realizarea studiilor/cercetărilor sociologice (min 3 ani) max. 20 puncte  
Metodologia propusămax. 40 puncte
Angajamentul de respectare a graficului propus de Beneficiar (descris in termeni de referință)max.10 puncte
Oferta financiarămax.30 puncte
Punctaj total maximal100 puncte

Presatorul de servicii care va acumula cel mai mare punctaj total (oferta tehnică + oferta financiară) va fi considerat câștigător al concursului.

Depunerea dosarelor

Dosarul de aplicare urmează a fi depus electronic la adresa info.aoivc@gmail.com, cu titlul mesajului „Oferta Studiu CPA”.  Întrebări de clarificare pot fi expediate la  info.aoivc@gmail.com

Termenul limită de depunere a dosarelor de aplicare: 16 octombrie 2025, 0ra 23.59.

Recente

Anunț de selectare a unui agent economic ce va furniza servicii de producere a materialelor de vizibilitate personalizate

Termeni de Referință pentru selectarea unui agent economic care va furniza servicii de producere a materialelor de vizibilitate personalizate Organizare:A.O. „Institutum Virtutes Civilis”Sectorul:Non-guvernamentalLocație:Chișinău, Republica MoldovaTermen...

Concurs de selectare a unei companii ce va presta servicii de alimentare și locație

Termeni de referință pentru realizarea concursului de selectare a unei companii ce va presta servicii de alimentare și locație pentru organizarea unui eveniment în...

Anunț extins: cerere de oferte pentru servicii de alimentație și locațiune a unei săli de conferințe

Termeni de referință pentru selectarea unui agent economic care să furnizeze servicii de alimentație și locațiune a unei săli de conferințe în cadrul proiectelor...